BLOG

ŚWIADKOWIE NA ŚLUBIE - Z CZYM TO SIĘ JE

21
V


Zazwyczaj, kiedy ktoś poprosi nas o bycie świadkiem, w pierwszej chwili czujemy się dumni i zadowoleni z wyróżnienia jakie nas spotkało. I rzadko też odmawiamy. Dopiero kiedy zastanowimy się dłużej, zdajemy sobie sprawę z mnogości obowiązków, które związane są, z tą pozornie niewinną rolą. Często jednak do ostatniej chwili, żyjemy w błogiej nieświadomości. Właśnie takim osobom, chcemy pokrótce przybliżyć tą zaszczytną funkcję.

 

Na temat świadków krąży wiele mitów, które rodzą się ze zwyczajów i tradycji wyznawanych przez różne rodziny. Często słyszy się, że świadkiem Pana Młodego musi być jego brat i do tego wierzący. Analogicznie sytuacja rysuje się w przypadku Panny Młodej. W rzeczywistości, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby świadkami były osoby tej samej płci. Jedynym wymogiem Prawa Kanonicznego jest pełnoletność. Tak więc nie ma regulacji dotyczących ich życia religijnego, moralnego, stanu cywilnego czy stopnia pokrewieństwa. Zatem każdy, kto ukończył 18 rok życia może pełnić tą rolę – wybór należy w pełni do Państwa Młodych.

 

Zakres obowiązków nie ma sztywnych granic. Wiele elementów wynika z poszczególnych tradycji, ale powinna być w rzeczywistości kwestią porozumienia i rozmowy. Ze strony Młodych, należy pamiętać, żeby uświadomić wybrane osoby, czego od nich oczekujemy, zanim wyrażą zgodę. Co więcej, nie powinniśmy czuć się urażeni ich odmową – nie każdy chce i może wypełnić nakładane obowiązki. Z kolei jeśli już zgodzimy się być świadkami, powinniśmy dołożyć wszelkich starań aby nie uciekać od obowiązków.

 

Zwyczajowo świadkowanie, to nie tylko asystowanie podczas ślubu i podpisywania stosownych dokumentów. To także, a może przede wszystkim pomoc w organizacji samej uroczystości. Zdarza się, że świadkowie zobowiązani są do prowadzenia listy prezentów ślubnych, a nawet organizację wieczoru panieńskiego / kawalerskiego. Często zajmują się także przystrojeniem kościoła, sali weselnej, a także czuwają nad terminami dostaw alkoholi i napoi.

 

Anegdotycznym już obowiązkiem jest pilnowanie obrączek i wręczenie ich w odpowiednim momencie podczas ślubu. Po zakończeniu ceremonii świadkowie pomagają w odbieraniu kwiatów i prezentów, a następnie dostarczają je we wskazane miejsce. Muszą być także przygotowani na to, że Para Młoda może spotkać na swojej drodze tzw. „bramy ślubne” - do nich należy wtedy obowiązek „wykupienia” przejazdu. Natomiast podczas samego wesela, zajmują się rozsadzaniem gości, a także dbaniem o nich. Byłoby miło, gdyby każde z nich wzniosło odpowiedni toast na cześć Pary Młodej.

 

Jak w każdej dobrej drużynie, świadkowie dzielą się obowiązkami, jednocześnie wspierając się wzajemnie. Oczywiście ich głównym zadaniem jest pomaganie nowożeńcom. Dla przykładu, świadkowa sprawuje opiekę nad Panną Młodą. Służy radą podczas wyboru sukni ślubnej, biżuterii, makijażu czy fryzjera. Podczas zabawy weselnej dba o jej ładny wygląd i wspiera w każdej sytuacji

 

Na zakończenie warto wspomnieć o obowiązkowym, eleganckim stroju dla świadków. Przede wszystkim należy pamiętać, że to Młodzi są bohaterami uroczystości, więc nie jest dobrze widziane jeśli świadkowie ich przyćmiewają. Mężczyzna powinien być ubrany w ciemny garnitur, białą koszulę i dobrany krawat. Z kolei kobiety powinny unikać bieli, który jest zarezerwowanej dla Panny Młodej. Odpowiednim wydaje się, jasny kostium lub stonowana, elegancka sukienka.

 

Jak zatem widać, świadkowanie to dość ciężkie ale wdzięczne zadanie, zwłaszcza kiedy efekt końcowych zachwyca wszystkich. Nie powinniśmy się jednak bać tej odpowiedzialności – pamiętajmy, że wszystko jest kwestią rozmowy i porozumienia z Młodą Parą.


167618417351300285_1h9atnhx_f.jpg

Dodaj artykuł do:

Powrót

SKOMENTUJ


KOMENTARZE

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
twitter
facebook
SZYBKI KONTAKT +48 604 422 771

wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2012 Aura Nova - Konferencje, wesele rzeszów!

zaprojektowane przez agencjainvitro.pl, realizacja: agendo.pl